Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U2 v Berlíně

23. 07. 2017 20:59:34
Několik mých osobních zážitků z koncertu U2 v Berlíně, v rámci turné ke 30. výročí vydání alba The Joshua Tree. ​

Už​ v autobuse z Prahy bylo jasné, kam má většina cestujících namířeno. Než postupně utichli se sluchátky na uších u filmů a sudoku, probíralo se v kolik hodin otevírají stadion, nebo kdo má u sebe vstupenky.

​K olympijskému stadionu přicházím ve 14 hodin. Když přijdu k bráně, přede mnou už stojí několik lidí mluvících česky a jeden pár mluvící anglicky. Ti pozdravili a hned se dali do řeči. Upozornili mě, že s batůžkem se dovnitř nedostanu. Myslel jsem, že bude stačit prohlídka, jak jsem v Praze několikrát zažil a proto jsem se nezdržoval cestou od autobusu na ubytovnu, abych si tam věci nechal. Byla tam naštěstí úschovna zavazadel a tak jsem se vydal zpátky přes megaparkoviště k velkému stanu. Cestou jsem si vzpomněl na čekání u šaten na maturitních plesech a představoval si, jak to asi funguje tady. K mému překvapení musím říct, že příjem i výdej po koncertě, proběhl u stadionu pro asi 75 000 lidí v klidu a plynule. ( za 2 € )

​​Vrátil jsem se k bráně a poděkoval těm lidem za radu. Zeptal jsem se odkud přijeli. Dvakrát, protože jsem myslel, že špatně rozumím. Byli z Austrálie a přiletěli jen na ten koncert. Moje cesta ze Kdyně už se mi najednou nezdála tak dlouhá. K rozhovoru se přidávají nějací lidé z Brna. Chvilku zaprší. Někdo sahá pro mobil a hlásí, že bude pršet i mezi 18. a 22. hodinou. Ranní předpověď o pouhé oblačnosti vzala za své.

​​Ze stadionu se začne ozývat zvuková zkouška. Nejdřív reprodukovaná hudba, potom kapela. Asi deset minut hrají úvodní rif z New Year's Day, pak z Mysterious ways a stejně dlouze i z Where The Streets Have No Names. I Bono se občas ozve. Po zkoušce "nám" pustili Depeche Mode Enjoy The Silence.

​​Začíná přicházet víc a víc lidí od security. Všichni jsou snědé pleti a budí respekt. Jeden z nich k nám začne mluvit a vysvětlovat co všechno se nesmí nosit dovnitř. Velice laskavě, na pohodu. Když nás přemlouvá o několik kroků zpátky, protože nemůže otevřít bránu, je i bezprostředně vtipný.

​​Krátce po 16. hodině se otevřou brány. Uvnitř ještě na některých místech (hlavně u schodiště) security zpomaluje dav.

​Stojím u pódia a kolem sebe slyším češtinu, polštinu, němčinu, angličtinu a něco podobného ruštině.

​Prší. V 18:45 začne hrát předkapela. Noel Gallagher (ex Oasis) prohlašuje že by klidně dal něco z kapesného, aby přestalo pršet. Hráli asi hodinu a hráli skvěle. Publikum poznávalo a reagovalo na hitovky Oasis. Jak to u předkapel chodí, měli o něco méně nadupaný zvuk než hlavní kapela. Ale i tak to bylo vynikající vystoupení.

​​Po skvělém předkrmu následuje asi hodinová přestavba.

Technici několikrát složí a rozloží přístřešky, jakoby se rozhodovali, jak to udělají. Nakonec stojí přístřešek jenom nad jednou bicí soupravou. Edge dostane přes pedalboard kryt z průhledné fólie a přes piano taky. Jeho pověstné racky s efekty jsou na tomto turné skryty pod pódiem.

​​Na obrovské stěně jsou po celou dobu přestavby promítány různé citáty. Kytaroví technici poctivě obchází všechna místa a zkouší jestli je v pořádku signál z vysílačky. Občas se na pódiu objeví někdo asi z RED zóny a dělá si selfie.

Ve 21 hodin se technici postupně vytratí. Reprodukovaná hudba trochu zesílí a přes velkou stage pomalu přichází Larry. Projde kolem bicí soupravy, jde dál přes spojovací můstek na menší stage, kde si sedá za druhou bicí soupravu. Nasadí si in-ear monitory, urovná si stoličku, hudba ztichne a začne hrát Bloody Sunday. Jak se přidávají další nástroje, přichází postupně celá kapela.

Přináší skvělou a pozitivní náladu. Před skladbou Bad se Bono mění na sbormistra a rozezpívá celý stadion písní: Singing In The Rain​. Atmosféra se ještě víc uvolní.

Larry si otírá zmoklé činely a dostává přístřešek i nad druhou bicí soupravu. Zbytek kapely hraje celý koncert na dešti. Hrají naplno, jako kdyby už neměl přijít zítřek.

Playlist:

https://www.setlist.fm/stats/average-setlist/u2-23d6b80f.html?tour=The+Joshua+Tree+Tour+2017

Po několika skladbách přechází na hlavní stage a přehrají album The Joshua Tree.

Pak střídavě přechází a přidávají další věci.

https://www.youtube.com/watch?v=a9za5MkRL40

Typ ozvučení byl line array. Excelentní a vyvážený zvuk. Takovou masu lidí je potřeba dobře přeřvat a i to se podařilo. Píšu záměrně, protože hlasitost byla přesně akorát na dobrou rockovou show.

Musím říct, že i podpůrné přednahrané tracky, které se dneska hojně využívají, použili naprosto vkusně, jako v podstatě všechno na co sáhnou. Jenom něco přibarvit, dochutit, ale nic víc. To zásadní se dělo v rukou muzikantů.

Celý koncert trval dvě a čtvrt hodiny.

Security u brány při odchodu pozdraví a pokyne na rozloučenou.

Na ubytovnu přicházím ve dvě a padám do postele. Jako naše slavná polární výprava - na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti vysílením, ale stálo to za to.

Když vstanu seznamuji se se spolubydlícím, ti ostatní mezitím odešli do města. Je z Hamburku a taky přijel na koncert.

Celý den se procházím centrem Berlína a nemine půlhodina, abych neslyšel češtinu. Občas neodolám a pozdravím. Chvíli si povídáme a pak jdeme dál. Všichni byli včera na koncertě, až na jeden pár, co se vracel z dovolené v Norsku. Bylo to zvláštní, ale měl jsem dojem, že celý den potkávám tu nejpohodovější a nejvřelejší část našeho národa. Bez vyjímky. :-) Tuhle kapelu asi mají rádi fajn lidi.

Večer se vracím na ubytovnu a seznamuji se s dalšími dvěma spolubydlícími. Jsou z Holandska a cestují Evropou. Jako další zastávku plánují Prahu a já jim to schvaluji. Ještě jim ukazuji, kolik stojí jízdenka u RegioJet a z toho jsou úplně happy. Povídáme si o tom, co kdo dělá a jestli ho to baví. Taky o muzice. Přihřeju si polívčičku a pouštím ji na Spotify svoje songy. Jako první jsem asi usnul já.

Ráno odcházím brzy, když všichni ještě spí. Potichu abych je nevzbudil, jim popřeji aby je na jejich cestě Bůh ochránil.

Přicházím k autobusu, nahlašuji číslo jízdenky a už vidím, že ne všichni češi jsou tak příjemní jako ti, co jsem potkával včera.

Paní spolucestující z Prahy do Domažlic je fajn a tříhodihová cesta tak trvá asi půlhodinky.

Jsem doma a příště zase.

Autor: Antonín Strnad | neděle 23.7.2017 20:59 | karma článku: 7.05 | přečteno: 392x


Další články blogera

Antonín Strnad

S autem v myčce

Potřeboval jsem umýt auto. Myčka byla ale z důvodu dovolené zavřená a tak jsem si vyzkoušel rozdíl mezi automatickou myčkou a ručním mytím.

22.7.2018 v 23:01 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 585 | Diskuse

Antonín Strnad

Jablečný mošt

Přátelé nerad bych se mýlil, ale nevypadá ten jablečný mošt na mém pracovním stole nějak moc podezřele?

9.3.2018 v 7:01 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 224 | Diskuse

Antonín Strnad

Tady se uklízí?

U nás v paneláku se nikdy nevyskytl žádný zásadní problém s uklízením. Když něco funguje, člověka ani nenapadne, že to není samo sebou a někde jinde to může být jinak.

17.2.2018 v 11:30 | Karma článku: 17.22 | Přečteno: 697 | Diskuse

Antonín Strnad

MBTI Typologie osobnosti

Nechal jsem si udělat MBTI, nebo-li Myers-Briggs Type Indicator test, který je navržený pro určení osobnostních typů.

19.8.2017 v 20:14 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 369 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Tomáš Harastej – výklad Žalmu 22

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

17.8.2018 v 8:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Tomáš Janík

Nedělní pedagogické krasořeči: tentokrát o ničem a o všem ve vzdělávání

Zkoušel jsem naspat něco o ničem a zjistil jsem, jak obtížně uchopitelné něco je, když má být zprostředkováno jiným. Otevřel se problém obsahu, o nějž jde, nemá-li docházet k vyprazdňování (ve) vzdělávání...

16.8.2018 v 21:45 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 229 | Diskuse

Karel Sýkora

Avishai Cohen Trio – Remembering

Avisahi Cohen je vysoce uznávaný jako nadaný a imaginativní skladatel a zároveň je jedním z nejlepších žijících kontrabasistů. Současné se také představuje jako výborný zpěvák.

16.8.2018 v 21:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 |

Karel Sýkora

Georg Friedrich Händel – Sarabande

Dílo Georga Friedricha Händla je neobyčejně rozsáhlé. Patrně nejúplnější seznam Händlových prací sestavil Berndt Baselt z Univerzity Martina Luthera v Halle, který poprvé vyšel ve třech svazcích v letech 1978 až 1986.

16.8.2018 v 7:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 |

Karel Sýkora

Stovka cizinců se učí česky v Olomouci

Letní škola slovanských studií organizovaná filozofickou fakultou nabídla cizincům nejen kurzy českého jazyka, ale i kurzy jiných slovanských jazyků, zejména ruštiny a polštiny.

15.8.2018 v 6:58 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 161 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 495

Mám nejraději všechno, co souvisí s hudbou a slovem.

 

 

http://www.antoninstrnad.cz

 

 

Najdete na iDNES.cz