Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MBTI Typologie osobnosti

19. 08. 2017 20:14:12
Nechal jsem si udělat MBTI, nebo-li Myers-Briggs Type Indicator test, který je navržený pro určení osobnostních typů.

Jaké to bylo

V dnešní době, se nabízí nepřeberné množství různých návodů na úspěšný život. Umění prodávat, prosadit svůj názor, umění managementu, nebo jak se posouvat dopředu v internetových vyhledávačích. Uspět a co nejvíce všechny předběhnout. Snažíme se napodobit někoho, kdo v něčem uspěl a dělat to jako on.

MBTI typologie osobnosti je velmi propracovaný nástroj k sebepoznání. Abychom sami sobě lépe porozuměli a dokázali tak efektivměji využít potenciál naší osobnosti. Všichni nejsme stejní a každý máme jiné přednosti. Máme tedy větší šanci, že své přednosti a nedostatky budeme umět lépe využít.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator

Zjišťuje se:

- zaměření (extrovert - introvert)

- funkce vnímání (způsob jak přijímám informace)

- usuzování (způsob jak zpracovávám informace)

- zaměření (vůči svému okolí)

Nejprve jsem vyplnil dotazník a odeslal administrátorovi. Obratem jsem dostal další část pracovních materiálů, pomocí kterých jsem si sám vyhodnotil tzv. předpokládaný typ. Administrátor z mého dotazníku mezitím vygeneroval můj typ, tzv. reportovaný typ. Pak jsem dostal další studijní materiály a v posledním kroku jsme z obou získaních výsledků společně potvrdili můj typ.

Dotazníky jsou poměrně rozsáhlé, s důrazem na skutečnost - odpoutat se od toho jaké role hrajeme a jací bychom být chtěli.

Po zjištění typu osobnosti je možné absolvovat i workshop na konkrétní téma. (komunikace, stres...) Seminář je možné navštívit pouze po vyhodnocení osobnostního typu, protože vychází z rozdílnosti jednotlivých typů. Jak se můj typ v různých situacích projevuje, jaké jsou jeho přednosti a slabiny.

Já jsem si vybral téma: Skrytý potenciál stresu. Shodou okolností byla na semináři dívka se shodným typem osobnosti jako já. Nikdy předtím jsme se nepotkali a v popisu svých reakcí a řešeních, které máme sklony používat, jsme se naprosto shodovali.

Dostal jsem v PDF tyto materiály:

- instrukce krok1 + dotazník

- instrukce krok2 + dotazník

- instrukce krok3

- Jaký jsem typ 26 str. popis všech šestnácti možných typů

- Efect Manuál 19 str. jak vyjít s konkrétními typy osobnosti

- Interpretive Report (anglicky + česky) 16 str. detailní popis mého osobnostního typu

- Stress Kit Pack 26 str. obecný popis pro všechny typy

- Stress Management Report (anglicky + česky) 8str. jak můj typ zakouší stres, jak reaguje a jak ho zvládat

Na workshopu:

- Skrytý potenciál stresu

Co mi to přineslo

Z testu a jednoho celodenního semináře jsem si o sobě odnesl hodně informací. Jak a jestli vůbec je budu používat, záleží jenom na mně. Neočekávám, že si jednou přečtu příručku. Mám je vytištěné, takže se k nim mohu kdykoli vracet.

Na semináři cca 10-12 lidí se sešly naprosto rozdílné typy a bylo nesmírně zajímavé, vzájemně porovnávat své reakce na stres. V tom byl seminář hodně přínosný, protože dalším cílem typologie je, lépe porozumět ostatním lidem a jejich reakcím. Společný seminář je asi jedinou možností, jak může MBTI tento cíl splnit. Nedá se ale předem naplánovat, kdo se přihlásí a jaké typy se na semináři potkají. Při takovém počtu je ale potřebná rozdílnost téměř zaručena.

Pro mě byla důležitá i otázka, jestli jako křesťan, něco takového potřebuji. Podle křesťanské víry je totiž všechno podstatné pro náš život napsáno v Bibli. To je pravda, ale očekává se také, že touhu objevovat, kterou do nás Bůh vložil, nenecháme zakrnět a že budeme spolupracovat. Píše se tam na mnoha místech, že máme hrát na hudební nástroje dobře a radostně, nicméně nikde není žádná zmíňka o tóninách. Všechnu dokonalost a logiku, která je v hudebních tóninách a rozložení tónů, (a dá se vyjádřit i matematicky) musel člověk postupně objevovat. To v Bibli napsáno není. Myslím, že fungování naší osobnosti taky stojí za prozkoumání.

Krásné letní dny

Antonín Strnad

Autor: Antonín Strnad | sobota 19.8.2017 20:14 | karma článku: 4.52 | přečteno: 314x


Další články blogera

Antonín Strnad

Jablečný mošt

Přátelé nerad bych se mýlil, ale nevypadá ten jablečný mošt na mém pracovním stole nějak moc podezřele?

9.3.2018 v 7:01 | Karma článku: 4.11 | Přečteno: 182 | Diskuse

Antonín Strnad

Tady se uklízí?

U nás v paneláku se nikdy nevyskytl žádný zásadní problém s uklízením. Když něco funguje, člověka ani nenapadne, že to není samo sebou a někde jinde to může být jinak.

17.2.2018 v 11:30 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 644 | Diskuse

Antonín Strnad

U2 v Berlíně

Několik mých osobních zážitků z koncertu U2 v Berlíně, v rámci turné ke 30. výročí vydání alba The Joshua Tree. ​

23.7.2017 v 20:59 | Karma článku: 7.05 | Přečteno: 375 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Laďka Sindlerova

Tak jsme včera slavili a byly to oslavy dokonce dvě,

moje malá vnučka Nadia nám o rok zestárla, takže už má sladkých 6 a ta druhá oslava, no, to vlastně ani tak oslava nebyla, vlastně to byla jen záležitost gurmánská, protože na včerejšek připadl den sv. Patrika.

18.3.2018 v 16:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Miroslava Stillerova

S těmi letáky si mohu tak akorát…

Letáky jsou zajímavá reklamní akce. Tak co si s tím letákem asi mohu udělat, co třeba něco......vytřít? Tak na to tedy pozor!!!! Za prvé můžete tam přijít o nějakou SUPER akci ......

18.3.2018 v 14:22 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 358 | Diskuse

Jana Mrázková

Oplojc aJirka Malnovskej není z Čoblik

Ve vší úctě k historickým nářečím naší domoviny, o nichž jsme se učili ve škole, i ten brněnský hantec by se dal možná pojmout, nemohu nevzpomenout svéráznou středočeskou češtinu jejího západního, rakovnického okresu.

17.3.2018 v 21:47 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 297 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dům na skále

Víte, komu se podobá ten, kdo slyší tato má slova a plní je? Je jako člověk, který stavěl dům: kopal, hloubil, až položil základy na skálu.

17.3.2018 v 21:31 | Karma článku: 12.18 | Přečteno: 181 | Diskuse

Marek Novotny

Pamatujete si tu "známou jiskru" v seznámení ?

Každý si jednou škrtl sirkou a vyletěla jiskra nebo zažil praskot dřeva u táboráku, ale já tu dnes nebudu psát o zapalující jiskře, nýbrž o té, která nás v seznamování může rozpálit nebo dopálit...

17.3.2018 v 19:50 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 305 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 468

Mám nejraději všechno, co souvisí s hudbou a slovem.

 

 

http://www.antoninstrnad.cz

 

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.